Płacz- jedyna metoda komunikacji, którą może zastosować niemowlę

Małe dzieci to bardzo milutkie istotki. Nie dość, że są słodkie, przymilne i śliczne, to jeszcze przyjemnie się na nie patrzy i dodają człowiekowi sił witalnych. Jednak czasem zdarzają się sytuację, że bobaski dają rodzicom nieźle popalić.

Dlaczego dziecko płacze?

Po pierwsze, bo jest głodne i musi jakoś zakomunikować to dorosłym. Po drugie równie często zalewa się łzami, bo chce, by zmienić mu pieluszkę. Czasem dziecko płacze, ponieważ jest senne i marzy o tym, by rodzic wziął je na ręce i przytulił do piersi. I wreszcie płacz dziecka to może być jedynie sygnał, iż chce się z nami pobawić i musi nam o tym jakoś powiedzieć, a nie ma skuteczniejszej metody niż płacz. Na jego dźwięk prawie każdy rodzic zrywa się na równe nogi.

Kiedy płacz dziecko to powód do niepokoju?

Na pewno wtedy, gdy trwa dłużej niż kilka minut. Może być on wynikiem kolki niemowlęcej lub innej choroby, która zaatakowała malucha. Po drugie płacz to może być oznaka, że dziecko ząbkuje lub boli go ucho. Czasem bobas w ten sposób chce nam dać do zrozumienia, że mu po prostu za gorąco lub za zimno. Innym razem to oznaka, by udać się z nim do lekarza- zwłaszcza gdy ma wysoką temperaturę.

Co robić, gdy dziecko głośno płacze?

To zależy od przyczyny. Gdy jest głodne i ma mokro, należy je natychmiast przewinąć i nakarmić. Gdy ma kolkę lub ząbkuje, warto go ponosić na rękach lub pobujać w wózku, dopóki- dopóty się nie uspokoi. Gdy jest chore i rozognione, należy wezwać pediatrę, wykupić przepisane przez niego lekarstwo i podać je bąblowi, by jak najszybciej zbić gorączkę. Na kolkę i zwykłe kaprysy dziecka czasem pomaga ciepła kąpiel, która rozluźnia całe jego ciało.