Jak bawić się z niemowlakiem?

Czy z niemowlakiem można się bawić? Przecież jest to malutka istota, która nawet do 18 miesiąca życia nie jest w stanie rozróżnić swojego odbicia w lustrze. Odpowiedź jest prosta – należy się bawić z dzieckiem każdego dnia, jeżeli chcemy zadbać o jego odpowiedni rozwój.

Kontrastowe zabawki

Zabawy dla niemowlakiem mogą przynieść mu ogrom satysfakcji i zadowolenia. Co prawda w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia dziecko głównie śpi. Po tym jednak czasie jego tryb życia będzie inny i można proponować maluchowi zabawki w kontrastowym kolorze do chwytania, które on będzie już w stanie dostrzec(jednak nie będzie ono w stanie rozróżnić jeszcze kolorów). Przykład? Kładziemy maluszka na plecach i nad jego główką w bliskiej odległości przytrzymujemy zabawkę. Spokojnym głosem zachęcamy dziecko do tego, aby zaczęło wyciągać rączki po zabawkę. Oczywiście, pierwsze próby na pewno nie będą udane, jednak dziecku w końcu uda się dosięgnąć zabawkę, która na dodatek powinna grzechotać lub szeleścić. Taką zabawę warto powtórzyć, ale z pozycją na brzuchu.

Wspólne czytanie

Ktoś powie, że z czytania niemowlak nic nie zrozumie. Jednak im wcześniej rozpoczniemy przyjaźń z książkami (również w kontrastowych barwach) tym lepiej dla dziecka. Na początku można wybierać takie z samymi kształtami, które maluchowi można pokazywać i tłumaczyć do czego one są i jakie wydawać mogą dźwięki. Nawet, jeżeli wyda nam się, że dziecko nie jest zainteresowane, to jednak warto każdego dnia poświęcić kilkanaście minut na wspólne czytanie na czym na pewno skorzysta rozwój malucha.