Jak właściwie postępować z młodym, utalentowanym sportowcem?

W młodym wieku chce się próbować wielu rzeczy naraz, bo rządzi nami ciekawość. To ona popycha nas do działania i to ona jest siłą sprawczą. Prawidłowość ta występuje także w sporcie.

Jakie są najlepsze sporty dla nastolatków?

To z pewnością piłka nożna. Nie dość, że pozwala wyhasać się na świeżym powietrzu, to jeszcze buduje ogólną wytrzymałość fizyczną i mentalną. Jest przeznaczona dla dzieciaków, które rozpiera energia. Równie dobrze na rozwój młodego sportowca wpływa lekkoatletyka, a konkretnie wielobój. Dzięki niemu można wyćwiczyć takie cechy, jak szybkość, skoczność, zwinność czy siłę. Te atuty przydadzą się młodemu wyczynowcowi na wypadek, gdyby królowa sportu mu się znudziła.

Na co trzeba uważać w wyczynowym sporcie u dla nastolatków?

Po pierwsze, żeby nie zabić przez przypadek tego ognia i pasji, którą nastolatek wkłada w uprawianie sportu. Poprzez zbyt monotonne i ciężkie treningi można mu odebrać całą radość ze sportu i sprawić, że stanie się on przykrym przymusem niż prawdziwą przyjemnością. Należy także zadbać o to, by talent sportowy nastolatka rozwijał się harmonijnie i powoli. Nie powinno się przyśpieszać na siłę jego sportowego rozwoju.

Pod żadnym pozorem nie należy dawkować nastolatkowi zbyt dużej dawki ciężkiego treningu, bo to prędzej skończy się poważną kontuzją niż wybuchem sportowego potencjału. Na młodych sportsmenów nie powinno się wywierać też zbyt dużego nacisku mentalnego, gdyż ich jeszcze nie do końca rozwinięta psychika mogłaby tego nie wytrzymać. Nabycie odporności psychicznej to kwestia doświadczenia i powinno się pozwolić zdobywać je młodzikowi metodą prób i błędów.