Co robić, by uniknąć błędów wychowawczych w stosunku do własnych dzieci?

Dzieci są oczkiem w głowie rodzica, toteż nietrudno im zbytnio pofolgować i je nieświadomie rozpieścić. Jednak przychodzi taki moment, iż należy zrobić rachunek sumienia i wychwycić błędy wychowawcze, by pociecha nie wyrosła na samoluba i despotę.

Najczęstsze błędy wychowawcze

Po pierwsze dziecku nie należy we wszystkim ustępować i przekupywać go drogimi prezentami, gdy nie ma się dla niego czasu. Takie działanie prowadzi do tego, że dziecko nie kiwnie za darmo nawet palcem, a wszystkie swoje roszczenia i żale będzie przelewać na rodziców.

Poza tym zbyt uległa postawa wobec niego będzie skutkować tym, że opiekunowie nie będą mieli u niego żadnego autorytetu, a ich opinia będzie dla niego nieistotna. Nie wolno również przesadzać w drugą stronę i być domowym policjantem. To zazwyczaj również kończy się źle. Po pierwsze dziecko będzie zestresowane i wystraszone, a po drugie nie będzie miało do rodziców zaufania i nie zwierzy się ze swoich problemów.

Jak wychowawcze błędy wpływają na przyszłe życie dziecka?

Zazwyczaj niekorzystnie. Na przykład zbyt duże oczekiwania rodziców wobec dzieci i przelewanie na nich własnych niespełnionych ambicji kończy się tym, że są one sfrustrowane i mają niską samoocenę. Z kolei brak nad nimi nadzoru skutkuje tym, że popadają one w złe towarzystwo i nałogi.

Ponadto trudno im szanować innych, gdyż uważają się za lepszych. W wychowaniu dzieci chodzi o to, by nie tylko zapewniać im dobrobyt, lecz również z nimi rozmawiać i poświęcać im możliwie jak najwięcej czasu. Tylko wtedy jest szansa, że błędy wychowawcze zostaną zminimalizowane i nie będą miały żadnych negatywnych konsekwencji.