Jakie są rodzaje leków wykrztuśnych?

O dziwo nie wszystkim wiadomo, że na rynku, zaraz obok syropów wykrztuśnych znajdują się inne, równie dobre preparaty. Pastylki wykrztuśne zaraz obok nich doskonale spełniają swoje zadanie, dodatkowo działając trochę bardziej długofalowo, dzięki czemu nasze gardło jest zdecydowanie bardziej nawilżone, a organizm wdzięczny.

Dla kogo pastylki?

Odradza się podawania pastylek wykrztuśnych małym dzieciom, które mogą się nimi zakrztusić. Ryzyko takiej sytuacji jest zbyt duże, a dostępność na rynku syropów wykrztuśnych dodatkowo podkreśla, jak bezsensowne byłoby podawanie maluchom tabletek. Pastylek wykrztuśnych nie należy podawać również osobom z daleko posuniętymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania się glukozy lub galaktozy. Pastylek nie można też podawać osobom w stanie nieświadomości i takim, które nie potrafią samodzielnie przełykać.

Jak dawkować?

Przede wszystkim doustnie. Zwykle dorośli i starsze dzieci mogą stosować tego rodzaju pastylki kilka razy dziennie, ale nie więcej niż 3-4 na dobę z przerwami na posiłki. Tego rodzaju pastylek nie powinno się przegryzać, a jedynie ssać i pozwalać im na stopniowe przynoszenie ulgi. Aby zwiększyć działanie pastylek wykrztuśnych, należy w ciągu dnia przyjmować zwiększone ilości płynów między stosowaniem tabletek. Takie działanie pozwoli na znacznie szybszy powrót do formy. Dobrze jest zawsze zapoznać się z ulotką dołączoną do leku albo skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w celu rozwiania wszelkich wątpliwości. Ryzykowanie podania jakiegokolwiek leku jest skrajnie nierozsądnym zachowaniem.