Czym wyróżniają się nawozy naturalne?

Każdy ogrodnik dbający o swoje rośliny i uprawy nigdy nie zapomina o regularnym dostarczaniu im cennych i niezbędnych składników w postaci specjalnego i odpowiednio dopasowanego nawozu. Warto jednak pamiętać, że nie każdy nawóz może zostać nazwany porządnym. Otóż na rynku dostępne są zarówno nawozy naturalne, jak i sztuczne. O ile te pierwsze są znakomite pod wieloma względami to w drugim przypadku mamy do czynienia ze szkodliwą chemią i sztucznymi dodatkami, które nie są korzystne dla naszego zdrowia i całego środowiska. W poniższym artykule skupiono się, więc na nawozach naturalnych.

Zalety nawozów naturalnych

Różnego rodzaju nawozy są przez nas ludzi wykorzystywane na szeroką skalę do nawożenia roślin w ogrodach, parkach, na tarasach i balkonach. Nawozimy zarówno kwiaty, jak i drzewa, krzewy, a także trawniki, kwiaty doniczkowe, uprawy rolne, warzywa oraz owoce. Nawozy naturalne w pełni naturalne, inaczej nazywane ekologicznymi dostarczają wszystkim roślinom niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju składników. Oczywiście muszą one zostać dopasowane do rodzaju rośliny i jej wymagań. W skład nawozów ekologiczne wchodzą przeróżne naturalne składniki. Nawozy te zawierają kompletny zestaw pierwiastków i mikroelementów potrzebnych roślinom do prawidłowego rozwoju.

Nawozy naturalne, a środowisko

Wielką zaletą nawozów naturalnych jest ich doskonały wpływ na środowisko. Otóż brak sztucznych dodatków i substancji pozwala ograniczyć skażenie i zanieczyszczenie środowiska. Korzystanie z naturalnych nawozów posiadających w swoim składzie obornik, kompost i inne składniki jest zgodne z ochroną natury.